Az Ayurvédáról
Évek óta foglalkozom Ayurvédával. Személyesen is megtapasztaltam, milyen sok pozitívumot nyújt a testemnek (is). Egyebek mellett hatha-, Anaya női- és kismamajóga oktató vagyok, valamint jógaterápiát tanultam - s mivel ez a blog a főzésről szól, az egészség mindenképpen szempont. Szívből ajánlom, hogy szenteljetek időt e tudomány konyhakész megismerésének, mivel új dimenziókat nyithat az egészségmegőrzésben és az öngyógyításban. Írásaimmal mostantól e téma megismertetése is célom. Elsőként fogadjátok szeretettel rövid bevezetőmet!
Az Ayurvéda India ősi,az élet minden területét átfogó egészségmegőrző rendszere. Szó szerinti fordításban az Élet Tudománya (szanszkrit ájusz - élet, véda - teljes, tökéletes tudás). A védikus irodalom része.
Az Ayurvédát az "orvostudomány anyjának" is nevezik, hiszen a legrégebbi, egységes rendszer, amely az egészséggel és az élet teljességével foglalkozik. Egyetemes elvei valamennyi természetgyógyászati hagyomány alapjává váltak. Hippokratész, a legnevesebb görög orvos a feljegyzések szerint gyakran támaszkodott erre a hagyományra. Az egyiptomi gyógyításra is nagy hatással volt, a hagyományos kínai gyógyászatnak pedig alapját képezte.
Az Ayurvéda tudománya három dósát (minőséget) és öt elemet különböztet meg. Az öt elem: a föld, víz, tűz, levegő és éter alkotja a dósákat. A három dósa:
Váta: elemei a levegő és az éter. Alapvető tulajdonságai: száraz, hideg, könnyű.
Pitta: elemei a tűz és víz. Alapvető tulajdonságai: meleg, könnyű, nedves.
Kapha: elemei a víz és a föld. Alapvető tulajdonságai: nehéz, hideg, nedves.
Ezekből épülünk fel mi is, mindannyian. :) Mindhárom dósa jelen van mindenkiben. Van azonban egy, vagy két uralkodó dósánk, amely meghatározza testtípusunkat, lelki alkatunkat, az elme főbb tendenciáit és a betegséghajlamokat. (Ritkább, de létezik tridósa alkat is, akinél mindhárom dósa körülbelül azonos súllyal van jelen.)
Ha ismerjük alkatunkat, azt is megtudhatjuk, számunkra milyen étel és életmód ajánlott - a hosszú, boldog, egészséges élet érdekében. A dósák ugyanis kiegyensúlyozott állapotban jól működnek, de, mivel valamennyi szervben, szövetben, sejtben jelen vannak, kibillent állapotuk kellemetlenségeket, súlyosabb esetben testi-lelki betegségeket okozhat.Éppen ezért fontos az egyensúlyra törekvés!
A dósák azonban nem csak a testünkben dolgoznak, de a világban is, melynek részei vagyunk. Így az egyéni szükségletek tágabb, univerzális ritmusba tagozódnak.
Amint az év kereke fordul, úgy változik például az időjárás is, s ez alapvető hatással van a szervezetre. Így az évszaknak megfelelő életmód és táplálkozás szintén fontos.
Ha csak egyetlen napunkat tekintjük, akkor is helye van a tudatosságnak - a különböző napszakok más-más dósa dominanciáját hordozzák, s e ritmusba belesimulni nagyon üdvös lehet.
Ugyancsak felfedezhetjük a dósák működését s annak változásait a különféle életszakaszokban - alapvetően a kapha dósa dominálja például a kisgyermekkort, míg az idős kort a váta.
Ha kifejezetten a női sajátosságokat és szükségleteket tekintjük, elmondható, hogy a menstruációs ciklusban, a foganás előkészítésében, a várandósság során, majd a gyermekágyas időszakban, később pedig a változás korában ugyancsak fontos szerep jut az ayurvédának.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy bár elsőre bonyolultnak tűnhet az ayurvéda rendszere, végső soron minden tekintetben az életet támogatja. Valójában egyszerű és praktikus, könnyen beépíthető megoldásokkal szolgál számtalan helyzetre. A titok csak annyi, hogy adjunk időt magunknak megismerésére, felfedezésére. Az ilyen tudatosság által növekszik ugyanis az egészség, az életerő, a hatékonyság - s végső soron: az öröm.
Konyecsni Enikő spirituális konzulens