Ayurvédikus típusok

Az Ayurvédáról röviden - 2. rész

India ősi egészségtudományát, az Ayurvédát bemutató sorozat első részében már szó volt róla, hogy mindannyian az öt elemből (föld, víz, tűz, levegő, éter) felépülő dósák (váta, pitta, kapha) különböző arányú „keverékei” vagyunk. Ezek vannak hatással testalkatunkra, mentális működésünkre, lelki életünkre. A dósák kibillenése betegségeket okozhat, az Ayurvéda azonban utat mutat. Segítségével megtudhatjuk, milyen életmód és táplálkozás a legmegfelelőbb számunkra, hogy az egyensúlyt megőrizzük, vagy visszanyerjük.

 

endomos.jpg

 

A dósák az egész testben, minden sejtben jelen vannak.

 

A váta (levegő+éter) képviselője mindaz, ami mozgásban van a testünkben: légzés, keringés, idegi működések, kiválasztás, stb. Fő székhelye a vastagbél.

A pitta (tűz+víz) dósa szerepe az átalakítás. Fő székhelye a vékonybél, de jelen van például a vérben is.

A kapha (föld+víz) szerepe a dolgok összetartása, a stabilitás megteremtése. Fő székhelye a gyomor, de jelen van pl. a mellkasban, vagy épp a fejben is.

 

Születési típusunk az ún. „prakriti”. Az, hogy éppen most milyen jellegzetességeket mutatunk, már a „vikruti”. Ezek meghatározása segítséget nyújt a számunkra kedvező életmód kialakításában.

 

A legtöbb ember két domináns dósával bír, így beszélhetünk például váta-kapha, vagy pitta-kapha típusokról, de olyan is van, akinél egyértelműen az egyik dósa a legdominánsabb. Sőt, az is előfordulhat, hogy a három dósa közel azonos arányban van jelen – ebben az esetben tridósa alkatról beszélünk.

 

Az alábbiakban a különböző típusok néhány sajátosságát szedjük össze, hogy kézzelfoghatóbbá váljon a téma. Fontos megjegyeznünk, hogy egyik típus sem jobb a másiknál – egyensúlyban mindegyik nagyszerűen működik, kibillenésben pedig mindegyik problémássá válik. Ugyancsak fontos megjegyezni, hogy a dósák általában nem jelennek meg ilyen sarkosan, pl. egy alapvetően váta testalkatú, karcsú férfi is lehet nagyon nyugodt, és lehet dús, fekete haja. Az alábbiak tehát mindössze kis színes összefoglalót adnak. Akit a téma mélyebben érdekel, annak célszerű kitöltenie néhány ayurvédikus tesztet, és hozzáértő segítséggel kiértékelnie azt.

 

Nézzük, milyen jellemzői lennének egy erősen váta típusú embernek? A váták általában karcsúak. Vagy nagyon magasak, vagy kifejezetten alacsonyak. Legtöbbször kiálló ízületeik vannak, melyek kissé recsegősek, ropogósak lehetnek. Hajuk, testszőrzetük nem túl erőteljes. Bőrük általában kissé száraz. Nagyon kommunikatívak, szeretnek jönni-menni. Inkább a dolgok felszíne érdekli őket, mint hogy unalmas órákat töltsenek a mélyre ásással. Kissé csapongóak is lehetnek. Általában sok ötletük van, kedvesek és pörgősek. Dolgaiknak nagy elánnal állnak neki, de viszonylag hamar elfáradnak – épp ezért nagyon fontos számukra a pihenés. Könnyedek, kecsesek. Ha kibillennek, idegessé, pityergőssé válhatnak. Az evés és ivás általában nem nagyon izgatja őket: kicsivel is beérik, étvágyuk változó. Mindenképpen kissé tündérszerűek :)

A váta kibillenése esetén jellemző pl. a fájdalom, az idegrendszeri problémák, a vékonybél problémái, esetleg puffadás, vagy épp a bőr szárazsága.

A váta terápiája minden esetben a rendszeresség és a megfelelő táplálás kell legyen.

 

A pitta típus testfelépítése közepes. Bőre olajos, rózsás árnyalatú, ízületei szintén olajozottak, teste hajlékony. Haja sokszor vöröses árnyalatú, a férfiak hajlamosak a korai kopaszodásra. Étvágya nagy, emésztő tüze erős, de vigyázni kell, hogy ne savasodjon el a szervezete. Különösen figyelnie érdemes mája egyensúlyban tartására. Intellektuális típus, éles eszű, szeret vitatkozni. Ugyancsak szereti összemérni erejét másokkal, versengő alkat. Ő a hadvezér, vagy a harcos amazon archetípusa. Hajlamos a dühre és a szenvedélyes érzelmekre.

Kibillent állapotában savasodás, gyulladások jellemezhetik, illetve például a düh fokozódása. Terápiája mindig az arany középút: a mértékletesség.

 

A kapha típusú ember erőteljesebb testalkattal bír. Általában kissé „ki van párnázva”, de ha jó edzője és megfelelő akaratereje van, kitűnő erőnlétének köszönhetően bajnok lehet belőle. Szeret enni, de inkább unaloműzésként (a pitta ezzel szemben képes rá, hogy pillanatok alatt kitörjön rajta a kajapánik). Neki valójában nagyon kevés étel is elegendő lenne, erre érdemes figyelnie. Nem áll tőle távol a romantika, a „földeltség”, a nyugalom. Kibillent állapotában könnyen depresszióssá vagy elhízottá válik, de a nyálkatermelődéssel járó, hurutos betegségek is felüthetik a fejüket. Számára nagyon fontos, hogy mindig találjon megfelelő motivációt magának. Nagyon kitartó és alapos, így céljait biztosan eléri.

Terápiája is ez: lennie kell valaminek az életében, amiért örömmel mozdul meg, ami lelkesíti. Ugyancsak fontos az emésztő tűz megfelelő szinten tartása (mint minden dósánál), itt általában melegítéssel.

 

Amikor valamilyen oknál fogva – pl. túl sok stressz, rendszertelen vagy egészségtelen életmód – kibillenünk egyensúlyunkból, az adott dósa először a saját birodalmában fog tüneteket okozni. Ekkor még viszonylag egyszerű kezelni a problémát, így fontos, hogy időben észrevegyük, ha gond van, és határozottan tegyünk kellene.

 

Arra, hogy ismerkedjünk kicsit a témával, megfelelnek az interneten fellelhető ingyenes dósa tesztek is. Érdemes egy próbát tenni, hátha magunkra ismerünk! :)

 

Konyecsni Enikő, spirituális konzulens